Belka
Sobota, 19 Stycznia 2019   imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Abp Depo: Patriotyzm jest powołaniem

Data publikacji: 2018-11-04, Data modyfikacji: 2018-11-06
A A AWydrukDrukuj  
 
4 listopada na Jasnej Górze odbywają się uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości narodowym patronatem objął prezydent RP Andrzeja Dudy. Udział w jubileuszu biorą rodziny jasnogórskiego bohatera kpt. Artura Wiśniewskiego, dzieci i młodzież, władze państwowe i samorządowe oraz pielgrzymi. To właśnie 4 listopada w 1918 r. sanktuarium jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się „skrawkiem” wolnej Polski. Rocznicowe obchody zainaugurowała dziękczynna Msza św. o godz.9.30 w bazylice pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Oprawę muzyczną przygotował chór szkolny Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie. – Dzisiaj świętując tę 100. rocznicę w obliczu Maryi potwierdzamy, że patriotyzm jest powołaniem, jest miłością do Ojczyzny, jest obowiązkiem i misją wynikającym z czwartego Bożego przykazania ‘Czcij ojca i matkę swoją’, bo ta ziemia jest matką, jest sprawą honoru wobec innych narodów – mówił abp Wacław Depo. W czasie I wojny światowej, od kwietnia 1915 r. do listopada 1918 r. komendantem Jasnej Góry był major, a później podpułkownik Józef Klettlinger. Był on dowódcą stacjonującego oddziału żołnierzy austriackich. Josef Albert Maria Klettlinger (ur. 8 października 1875 w Wiedniu, zm. 1 kwietnia 1944 w Wiedniu) to austro-węgierski i austriacki oficer dyplomowany w stopniu pułkownika. Katolik, swoją życzliwością zapisał się pozytywnie w pamięci paulinów i mieszkańców Częstochowy. W lutym 1915 r. utworzono w obrębie klasztoru jasnogórskiego Enclave Jasna Góra, a właściwie Cesarsko-Królewska Enklawa Jasna Góra, niem. Kaiserliche und Königliche Enklave Jasna Góra. Była to enklawa pod administracją austro-węgierską i została wydzielona w czasie I wojny światowej z terenów pod okupacją Niemiec. źródło: Biuro Prasowe JG

Pełna treść wiadomości na: fiat.fm/?p=107131
radiofiat.com.pl, Źródło artykułu: radiofiat.com.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat częstochowski - powiat północnej części województwa śląskiego z siedzibą w Częstochowie leżącej poza jego terytorium. W skład powiatu wchodzi 16 gmin: Blachownia, Koniecpol, Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Lelów, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Przyrów, Rędziny i Starcza.
Powiat częstochowski zajmuje powierzczhnię 1521 km² stanowiąc największy powiat województwa śląskiego. Ok 28,6% tej powierzchni stanowią zwarte kompleksy leśne.

Z racji braku dużych zakładów, przemysł tego regionu jest słabo rozwiniety i opiera sie głównie na rodzimych podmiotach gospodarczych - np: Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych S.A., P.P.H.U. „Ceramika Łęg” w Kruszynie czy Cementownia „Rudniki” S.A.

Powiat częstochowski leży na szlaku dróg krajowych nr: 1, 46 i 91 oraz linii kolejowej 001 łączącej Katowice z Warszawą Centralną.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola