Belka
Wtorek, 28 Czerwca 2022   imieniny: Florentyna, Leon, Ireneusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Częstochowa: Rowery miejskie od 1 maja

Data publikacji: 2022-04-27, Data modyfikacji: 2022-04-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Częstochowa: Rowery miejskie od 1 maja

Start nowego sezonu Częstochowskiego Roweru Miejskiego został zaplanowany na 1 maja. CRM to 239 rowerów dostępnych w 26 stacjach, z których 4 zmieniają w tym roku lokalizację. Operatorem systemu nadal będzie Nextbike.

 

- Cieszę się, ze startujemy w tym sezonie z rowerem miejskim już bez problemów związanych – tak jak w poprzednim dwóch sezonach - z epidemią – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Mam nadzieję, że wpłynie to na popularność zarówno Częstochowskiego Roweru Miejskiego, jak i ogólniej – na chętne i częste korzystanie z tego ekologicznego środka transportu miejskiego przez mieszkańców. Pozostaje nam teraz tylko trzymać kciuki za lepszą pogodę.  

W tym roku miasto musiało zabezpieczyć po przetargu na operatora CRM dodatkowe środki, aby Centrum Usług Komunalnych mogło ponownie podpisać umowę z firmą NextBike Polska. Częstochowski Rower Miejski ma więc ruszyć - po pozytywnej decyzji o przesunięciu środków w czasie sesji Rady Miasta - od 1 maja.

Po uzupełnieniach systemu w ostatnich latach w ramach budżetu obywatelskiego mamy obecnie w Częstochowie 26 stacji rowerów miejskich. Do końca października dostępnych będzie na nich do wypożyczenia 239 miejskich rowerów.

Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych, będący też społecznym konsultantem ds. komunikacji rowerowej w Częstochowie, przedstawił w czasie spotkania zapowiadającego nowy sezon CRM przy stacji obok Urzędu Miasta tegoroczne zmiany w systemie. Polegają one na zmianie lokalizacji 4 stacji, które cieszyły się stosunkowo najmniejszą popularnością (przy ul. Starzyńskiego, Norwida, rondzie Guzika i ul. Jesiennej). W zamian za to stacje będą działać przy alei Niepodległości i pływalni krytej MOSiR (będzie to powrót do tej lokalizacji po przebudowie ulicy), na Rynku Wieluńskim, przy PKP Centrum (od strony alei Wolności, od ul. Piłsudskiego działała już wcześniej) oraz przy alei Brzozowej (czyli ul. Bialskiej) – przy skrzyżowaniu z ul. Wrocławską.

Mieszkańcy pragnący wypożyczyć miejski rower mają do dyspozycji aplikację Nextbike, w której rejestracja trwa kilka chwil, a z rowerów miejskich można skorzystać wszędzie tam, gdzie Nextbike jest operatorem tj. w ponad 250 miastach na 4 kontynentach.

Umowa między Nextbike a Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie jest w tym roku podpisywana na 2 lata. Taryfa za wypożyczenie roweru w mieście pozostaje niezmienna: pierwsze 30 minut jazdy jest darmowe - kolejne pół godziny to koszt zaledwie 2 zł. 

Do tej pory rowery miejskie w Częstochowie wypożyczono blisko 447 tys. razy. W tym sezonie jest więc szansa na przekroczenie pół miliona wypożyczeń.

, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat częstochowski - powiat północnej części województwa śląskiego z siedzibą w Częstochowie leżącej poza jego terytorium. W skład powiatu wchodzi 16 gmin: Blachownia, Koniecpol, Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Lelów, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Przyrów, Rędziny i Starcza.
Powiat częstochowski zajmuje powierzczhnię 1521 km² stanowiąc największy powiat województwa śląskiego. Ok 28,6% tej powierzchni stanowią zwarte kompleksy leśne.

Z racji braku dużych zakładów, przemysł tego regionu jest słabo rozwiniety i opiera sie głównie na rodzimych podmiotach gospodarczych - np: Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych S.A., P.P.H.U. „Ceramika Łęg” w Kruszynie czy Cementownia „Rudniki” S.A.

Powiat częstochowski leży na szlaku dróg krajowych nr: 1, 46 i 91 oraz linii kolejowej 001 łączącej Katowice z Warszawą Centralną.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola