Belka
Piątek, 19 Kwietnia 2019   imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Europoseł Wiśniewska: węgiel może być przyjazny dla środowiska

Data publikacji: 2018-09-15, Data modyfikacji: 2018-09-15
A A AWydrukDrukuj  
 
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu zaprezentowano wystawę „BE CO@L” promującą nowoczesne wykorzystanie węgla. Wydarzenie zorganizowała europoseł Jadwiga Wiśniewska we współpracy z Polską Grupą Górniczą. Autorzy wystawy zwracają uwagę na kluczową rolę węgla w świecie, wskazując, że bez niego nie byłby możliwy postęp w medycynie, farmacji, biologii, motoryzacji, czy kosmonautyce. Współczesna cywilizacja zależy od węgla i jego związków – jako źródła energii i surowców dla różnych gałęzi przemysłu w postaci nieodnawialnych paliw kopalnych: węgla kamiennego, węgla brunatnego, ropy naftowej i gazu ziemnego. – Celem wystawy jest pokazanie znaczenia wydobycia węgla nie tylko dla Polski, ale również w ujęciu globalnym. Węgiel od wieków jest jednym z głównych źródeł energii i dlatego przewidujemy, że bez węgla świat nie będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowania na energię w przyszłości – mówiła Jadwiga Wiśniewska. Według szacunków autorów wystawy przy obecnym tempie wydobycia, zasoby węgla kamiennego wystarczą na co najmniej 200-300 lat. W przypadku ropy naftowej jest to tylko 50 lat, zaś w przypadku uranu (elektrownie jądrowe) blisko 100 lat. – Co więcej, chcielibyśmy podkreślić, że węgiel jest podstawą różnych gałęzi nowoczesnego przemysłu, na przykład elektronicznego, motoryzacyjnego, technologii włókien węglowych czy przemysłu stalowego. A obecnie, dzięki nowoczesnym technologiom, węgiel staje się coraz bardziej przyjaznym dla środowiska i niskoemisyjnym źródłem energii – zaznaczyła Jadwiga Wiśniewska. Tomasz Rogala z Eurocoal zwracał uwagę na szerokie wykorzystanie węgla w przemyśle i nauce. „Węgiel jest źródłem energii, które może być przyjazne dla środowiska i które daje miejsca pracy” – mówił Rogala. Autorzy wystawy zaznaczyli, że przemysł węglowy zapewnia dobrze płatne miejsca pracy, warte 13 miliardów euro rocznie a jednocześnie przyczynia się do rozwoju gospodarki i napędza koniunkturę – szacuje się, że na jedno miejsce pracy w górnictwie przypadają trzy miejsca pracy związane z całym sektorem górnictwa węgla. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przypomniał, że w 2015 roku rozpoczął się proces głębokiej restrukturyzacji przemysłu związanego z sektorem wydobywczym. – Nie myliliśmy się, że przyjdzie czas wzrostu cen węgla. Dziś mamy bezprecendensowo wysokie środki w Polskiej Grupie Górniczej – tego w polskiej historii nie było – mówił Tobiszowski. Wiceminister podkreślił, że dzięki działaniom resortu energii polskie kopalnie stają się bardziej innowacyjne i lepiej zinformatyzowane. Zwrócił również uwagę na szersze zaplecze intelektualne i eksperckie, co znajduje odzwierciedlenie w lepszej współpracy z ośrodkami naukowymi. Źródło: Biuro Poselskie Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej Relacja video z otwarcia wystawy BE CO@L, węgiel – źródło energii, surowiec i wartość cywilizacyjna

Pełna treść wiadomości na: fiat.fm/?p=100512
radiofiat.com.pl, Źródło artykułu: radiofiat.com.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat częstochowski - powiat północnej części województwa śląskiego z siedzibą w Częstochowie leżącej poza jego terytorium. W skład powiatu wchodzi 16 gmin: Blachownia, Koniecpol, Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Lelów, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Przyrów, Rędziny i Starcza.
Powiat częstochowski zajmuje powierzczhnię 1521 km² stanowiąc największy powiat województwa śląskiego. Ok 28,6% tej powierzchni stanowią zwarte kompleksy leśne.

Z racji braku dużych zakładów, przemysł tego regionu jest słabo rozwiniety i opiera sie głównie na rodzimych podmiotach gospodarczych - np: Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych S.A., P.P.H.U. „Ceramika Łęg” w Kruszynie czy Cementownia „Rudniki” S.A.

Powiat częstochowski leży na szlaku dróg krajowych nr: 1, 46 i 91 oraz linii kolejowej 001 łączącej Katowice z Warszawą Centralną.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola