Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2019   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Odpust NMP Anielskiej z Porcjunkuli w Wieluniu

Data publikacji: 2018-08-02, Data modyfikacji: 2018-08-03
A A AWydrukDrukuj  
 
W kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu prowadzonym przez franciszkanów w środę i czwartek miał miejsce odpust ku czci Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. W czwartek 2 sierpnia odprawiona została Msza św. odpustowa pod przewodnictwem neoprezbitera – ks. Rafała Środy, który pochodzi z parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pątnowie: [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/08/2_Odpust_franciszkanie_Wielun_ks_Rafal_Sroda.mp3] Po sumie odpustowej odprawiono Nabożeństwo ku czci NMP Anielskiej, Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z wypominkami, a o 21.00 rozpocznie się Nabożeństwo przy grocie ze świecami i procesja z obrazem Porcjunkuli do kościoła. Mówi o. Arkadiusz Kąkol, przełożony klasztoru ojców franciszkanów w Wieluniu: [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/08/1_Odpust_franciszkanie_Wielun_o_Arkadiusz_Kakol.mp3] Skąd pochodzi nazwa święta Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli? Według źródeł historycznych w VI wieku pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej ufundowali kapliczkę 2 kilometry na południe od Asyżu. Według podania przywieźli oni grudkę ziemi pochodzącej z grobu Matki Bożej. Po niespełna sześciu wiekach, za czasów św. Franciszka, czyli na przełomie XII i XIII wieku kapliczka była w stanie ruiny. Zimą z 1207 na 1208 rok święty z Asyżu odbudował ją i zamieszkał w niej. Jak mówi legenda, nad kapliczką słyszano głosy anielskie i dlatego nazwano ją Matki Bożej Anielskiej. 2 sierpnia 1216 r., miało miejsce uroczyste poświęcenie kapliczki. Druga jej nazwa – czyli Porcjunkula – prawdopodobnie nawiązuje do bardzo małych rozmiarów kościołka. PK

Pełna treść wiadomości na: fiat.fm/?p=95094
radiofiat.com.pl, Źródło artykułu: radiofiat.com.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat częstochowski - powiat północnej części województwa śląskiego z siedzibą w Częstochowie leżącej poza jego terytorium. W skład powiatu wchodzi 16 gmin: Blachownia, Koniecpol, Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Lelów, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Przyrów, Rędziny i Starcza.
Powiat częstochowski zajmuje powierzczhnię 1521 km² stanowiąc największy powiat województwa śląskiego. Ok 28,6% tej powierzchni stanowią zwarte kompleksy leśne.

Z racji braku dużych zakładów, przemysł tego regionu jest słabo rozwiniety i opiera sie głównie na rodzimych podmiotach gospodarczych - np: Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych S.A., P.P.H.U. „Ceramika Łęg” w Kruszynie czy Cementownia „Rudniki” S.A.

Powiat częstochowski leży na szlaku dróg krajowych nr: 1, 46 i 91 oraz linii kolejowej 001 łączącej Katowice z Warszawą Centralną.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola