Belka
Środa, 24 Kwietnia 2019   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Relikwie Męczennic z Nowogródka w świątyni św. Wojciecha

Data publikacji: 2018-09-05, Data modyfikacji: 2018-09-06
A A AWydrukDrukuj  
 
W środę 5 września do świątyni św. Wojciecha w Częstochowie, w uroczystej procesji, wniesione zostały relikwie Błogosławionych Męczennic z Nowogródka. O inicjatywie sprowadzenia relikwii do Polski mówi ks. prałat Stanisław Iłczyk – proboszcz w parafii św. Wojciecha: [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/09/1-blogoslawione-meczennice-1.mp3] Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski: [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/09/2-blogoslawione-meczennice.mp3] W uroczystości liczny udział wzięły siostry zakonne. Mówi siostra Leticia z Krakowa, która przez 23 lata pracowała niegdyś w parafii Jana Kantego w Częstochowie, [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/09/3-blogoslawione-meczennice.mp3] W środowej uroczystości wzięły również udział siostry zakonne z Grodna. Mówi siostra Maria: [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/09/4-blogoslawione-meczennice.mp3] W wygłoszonej homilii abp Depo zwrócił uwagę na wyjątkowość misji, jaką w Bożym zamysle zrealizowały błogosławione męczennice: [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/09/5-blogoslawione-meczennice.mp3] Niemcy okupujący w trakcie wojny Nowogródek co jakiś czas organizowali „pokazowe” rozstrzeliwanie Polaków, aby zastraszyć wszystkich stawiających jakikolwiek opór. Taka akcja miała miejsce 18 lipca 1943 roku, kiedy to aresztowano 120 osób z zamiarem rozstrzelania. Wówczas to siostry nazaretanki wspólnie podjęły decyzję ofiarowania swego życia za uwięzionych członków rodzin. Wobec kapelana i rektora fary, ks. Aleksandra Zienkiewicza, tę decyzję w imieniu wszystkich wypowiedziała siostra Maria Stella, pełniąca wtedy obowiązki przełożonej. 1 sierpnia 1943 roku, około godziny 5.00 rano, w lesie dokonał się mord na 11 niewinnych zakonnicach. Najmłodsza siostra miała 27 lat. Z terenu naszej archidiecezji wśród męczennic znalazła się 47 – letnia siostra Józefa Chrobot, która jest trzecią, (po błogosławionych kapłanach Maksymilianie Binkiewiczu i Ludwiku Rochu Gietyngierze) w dziejach Kościoła częstochowskiego. 4 września przypada wspomnienie liturgiczne Błogosławionych Sióstr Nazaretanek Marii Stelli i 10 Towarzyszek, które poniosły męczeńską śmierć w trakcie II wojny światowej. PNP      

Pełna treść wiadomości na: fiat.fm/?p=99594
radiofiat.com.pl, Źródło artykułu: radiofiat.com.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat częstochowski - powiat północnej części województwa śląskiego z siedzibą w Częstochowie leżącej poza jego terytorium. W skład powiatu wchodzi 16 gmin: Blachownia, Koniecpol, Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Lelów, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Przyrów, Rędziny i Starcza.
Powiat częstochowski zajmuje powierzczhnię 1521 km² stanowiąc największy powiat województwa śląskiego. Ok 28,6% tej powierzchni stanowią zwarte kompleksy leśne.

Z racji braku dużych zakładów, przemysł tego regionu jest słabo rozwiniety i opiera sie głównie na rodzimych podmiotach gospodarczych - np: Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych S.A., P.P.H.U. „Ceramika Łęg” w Kruszynie czy Cementownia „Rudniki” S.A.

Powiat częstochowski leży na szlaku dróg krajowych nr: 1, 46 i 91 oraz linii kolejowej 001 łączącej Katowice z Warszawą Centralną.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola