Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

"Zło dobrem zwyciężaj" - 34. rocznica śmierci Jerzego Popiełuszki

Data publikacji: 2018-10-19, Data modyfikacji: 2018-10-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Pod koniec października przypada 34. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. 19 października 1984 r. kapłan został uprowadzony, a następnie zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznej służby bezpieczeństwa. Mówi historyk prof. Sławomir Maślikowski: [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/10/1-rocznica-popieluszko.mp3] Ksiądz Popiełuszko w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku był kapelanem „Solidarności” i podczas odprawianych Mszy św. za Ojczyznę, w swoich kazaniach poruszał tematy praw człowieka i godności robotników. Za swoją duszpasterską działalność był publicznie potępiany, a także prześladowany przez władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Pomimo otrzymywanych pogróżek, kapłan nie skorzystał z możliwości opuszczenia kraju i nie zgodził się na wyjazd na zagraniczne studia. [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/10/2-rocznica-popieluszko.mp3] Ostatnia droga ks. Jerzego, tak jak ją opisują zbrodniarze, to pasmo ekstremalnych męczarni, w których trudno nie doszukać się analogii z drogą krzyżową. Maltretowanego kapłana, kilkakrotnie krępowanego i kneblowanego, przewożono w samochodowym bagażniku, z którego był wielokrotnie wyciągany i katowany do nieprzytomności. Zwłoki księdza Jerzego zostały wyłowione 30 października. [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/10/3-rocznica-popieluszko.mp3] Pogrzeb, zamordowanego w wieku 37 lat kapłana, odbył się 3 listopada w Warszawie i zgromadził przed kościołem pw. św. Stanisława Kostki dziesiątki tysięcy Polaków. Proces beatyfikacyjny księdza Jerzego został rozpoczęty za zgodą Stolicy Apostolskiej w 1997 roku. Po jego zakończeniu, 6 czerwca 2010 roku męczeński kapelan „Solidarności” został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego podczas uroczystości na warszawskim Placu Piłsudskiego. Obecnie trwa proces kanonizacyjny zamordowanego kapłana. Piotr Nicpoń

Pełna treść wiadomości na: fiat.fm/?p=105276
radiofiat.com.pl, Źródło artykułu: radiofiat.com.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat częstochowski - powiat północnej części województwa śląskiego z siedzibą w Częstochowie leżącej poza jego terytorium. W skład powiatu wchodzi 16 gmin: Blachownia, Koniecpol, Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Lelów, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Przyrów, Rędziny i Starcza.
Powiat częstochowski zajmuje powierzczhnię 1521 km² stanowiąc największy powiat województwa śląskiego. Ok 28,6% tej powierzchni stanowią zwarte kompleksy leśne.

Z racji braku dużych zakładów, przemysł tego regionu jest słabo rozwiniety i opiera sie głównie na rodzimych podmiotach gospodarczych - np: Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych S.A., P.P.H.U. „Ceramika Łęg” w Kruszynie czy Cementownia „Rudniki” S.A.

Powiat częstochowski leży na szlaku dróg krajowych nr: 1, 46 i 91 oraz linii kolejowej 001 łączącej Katowice z Warszawą Centralną.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola