Belka
Środa, 19 Września 2018   imieniny: Konstancja, January
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

A więc wojna! - plenerowe widowisko historyczne w Opatowie

Data publikacji: 2018-09-08, Data modyfikacji: 2018-09-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Około 70 rekonstruktorów z całej Polski, sprzęt militarny, efekty pirotechniczne i potańcówki w plenerze to tylko niektóre z atrakcji, na które mogli liczyć uczestnicy plenerowego widowiska historycznego, które w sobotę 8 września odbyło się w Opatowie. Tegoroczna VI edycja widowiska odbyła się pod hasłem „Pierwsze drogi ku niepodległości”. Mówi współinicjator widowiska ks. Maciej Woszczyk, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Opatowie, od wielu lat mocno zaangażowany w działania rekonstrukcyjne: [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/09/1-widowisko-opatow.mp3] Punktualnie o 17. 00 na Górze Opatów rozpoczęła się zacięta bitwa: [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/09/2-widowisko-opatow.mp3] Widowisko prowadził prof. Andrzej Olejko, historyk specjalizujący się w historii wojskowości, wykładowca historii na Uniwersytecie Rzeszowskim. Naukowiec wskazał, co drzemie w rekonstrukcjach historycznych: [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/09/3-widowisko-opatow.mp3] W inscenizacji wzięli także udział przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej 4 Pułk Legionów z Kielc. Mówi Krzysztof Zbrożyna: [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/09/4-widowisko-historyczne.mp3] Na placu boju obecni byli także członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej II Brygada Legionów Polskich z Bochni. Mówi Jarosław Przybyło: [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/09/5-widowisko-opatow.mp3] Pomysłodawcą opatowskich widowisk z udziałem grup rekonstrukcyjnych jest też wójt Opatowa Bogdan Sośniak, który ma nadzieje, że tym podobne widowiska będą kontynuowane: [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2018/09/6-widowisko-opatow.mp3] Pokaz zakończyło oddanie salwy honorowej na cześć poległych w trakcie walk wyzwoleńczych w roku 1914. W czasie walki można było ujrzeć sprzęt militarny, którym dysponowały w trakcie działań militarnych w I wojnie światowej Legiony Józefa Piłsudskiego. Ducha pola walki oddały wybuchy pirotechniki i kilkaset sztuk wystrzelonej amunicji oraz świece dymne i inne pirotechniczne symulacje. Organizatorzy zgodnie podkreślają, że celem widowiska było przybliżenie historii dzieciom i młodzieży, pobudzenie refleksji czy wspomnień oraz obudzenie patriotyzmu. PNP

Pełna treść wiadomości na: fiat.fm/?p=99927
radiofiat.com.pl, Źródło artykułu: radiofiat.com.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat częstochowski - powiat północnej części województwa śląskiego z siedzibą w Częstochowie leżącej poza jego terytorium. W skład powiatu wchodzi 16 gmin: Blachownia, Koniecpol, Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Lelów, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Przyrów, Rędziny i Starcza.
Powiat częstochowski zajmuje powierzczhnię 1521 km² stanowiąc największy powiat województwa śląskiego. Ok 28,6% tej powierzchni stanowią zwarte kompleksy leśne.

Z racji braku dużych zakładów, przemysł tego regionu jest słabo rozwiniety i opiera sie głównie na rodzimych podmiotach gospodarczych - np: Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych S.A., P.P.H.U. „Ceramika Łęg” w Kruszynie czy Cementownia „Rudniki” S.A.

Powiat częstochowski leży na szlaku dróg krajowych nr: 1, 46 i 91 oraz linii kolejowej 001 łączącej Katowice z Warszawą Centralną.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola