Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

JERZY I LIDIA SKARŻYŃSCY "KOSTIUMY I SCENOGRAFIA"

2012-02-28  
Źródło artykułu: Miejska Galeria Sztuki, Autor zdjęć: Miejska Galeria Sztuki
 
JERZY I LIDIA SKARŻYŃSCY

W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie przygotowywana jest wystawa kostiumów i scenografii autorstwa Jerzy i Lidii Skarżyńskich "Kostiumy i scenografia". Jerzy Skarżyński - niezwykła, wszechstronna osobowość twórcza; wybitny scenograf filmowy i teatralny, malarz, ilustrator książek, twórca plakatów teatralnych i filmowych, a także komiksów, miłośnik jazzu. Od 1989 roku profesor krakowskiej ASP, gdzie prowadził zajęcia w Podyplomowym Studium Scenografii Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej, wychowawca kolejnych pokoleń scenografów. Lidia Miniticz-Skarżyńska studiowała malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studia zaczęła w 1938 roku, ukończyła je po wojnie w 1948 roku. Równocześnie studiowała architekturę na Politechnice Krakowskiej i była słuchaczem Instytutu Filmowego w Krakowie. Lidia i Jerzy Skarżyńscy stworzyli znakomity duet artystyczny, łączyło ich małżeństwo i wspólna praca w teatrze i filmie. Razem stworzyli ponad 170 scenografii teatralnych i 9 filmowych. Pracowali dla teatrów w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Opolu; nie sposób wymienić wszystkich spektakli teatralnych opartych na scenografii Skarżyńskich. Kino to przede wszystkim współpraca z Wojciechem Jerzym Hasem. Stworzyli razem "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Sanatorium pod klepsydrą", "Lalkę". Filmy Hasa, bardzo wyrafinowane plastycznie, zmysłowe, gęste, wiele zawdzięczają wyobraźni Skarżyńskiego. Dzięki scenografii filmy te mają niepowtarzalny klimat - poetycki i oniryczny. Swoje projekty Jerzy i Lidia podpisywali wspólnie, trudno nawet powiedzieć, kto je naprawdę rysował - projekty były zresztą bardzo starannie i precyzyjnie wykonane, same w sobie będące dziełami sztuki. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie prezentowała już cześć dorobku artystycznego Skarżyńskich w 2008 roku, na wystawie problemowej poświęconej inscenizacji "Kino. Sztuka. Mise-en-scene". Prezentacja indywidualna obejmuje oczywiście znacznie bardziej obszerny zestaw projektów i materiałów dokumentalnych. Pokazane zostaną projekty związane z realizacjami dla Teatru Starego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie; scenografie do filmów "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa. Wystawa potrwa od 4 lutego do 4 marca 2012 roku. Wernisaż odbędzie się 3 lutego o godz. 18.00. (kd)

kd
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat częstochowski - powiat północnej części województwa śląskiego z siedzibą w Częstochowie leżącej poza jego terytorium. W skład powiatu wchodzi 16 gmin: Blachownia, Koniecpol, Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Lelów, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Przyrów, Rędziny i Starcza.
Powiat częstochowski zajmuje powierzczhnię 1521 km² stanowiąc największy powiat województwa śląskiego. Ok 28,6% tej powierzchni stanowią zwarte kompleksy leśne.

Z racji braku dużych zakładów, przemysł tego regionu jest słabo rozwiniety i opiera sie głównie na rodzimych podmiotach gospodarczych - np: Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych S.A., P.P.H.U. „Ceramika Łęg” w Kruszynie czy Cementownia „Rudniki” S.A.

Powiat częstochowski leży na szlaku dróg krajowych nr: 1, 46 i 91 oraz linii kolejowej 001 łączącej Katowice z Warszawą Centralną.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola